foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

GRUPA MALBORK

KLUB BIEGACZA1 MALBORSKI TEST COOPERA - WIOSNA

Najnowsza impreza Grupy Malbork. Wielkie ściganie na bieżni ... WIĘCEJ INFORMACJI NIEBAWEM NA STRONIE :)

COMING SOON

8 BIEG PO TWIERDZY MALBORK 28.04.2019

Kolejna edycja terenowej wycieczki biegowej - 30km wokół Malborka. Szlak umocnień z I i II wojny światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ

WIECZORYNKI Z GM KAŻDA ŚRODA 19:00

Od 01.04.-30.09.2019 Zbiórka przy Hotelu Dedal. Konwersacyjne bieganie po mieście + integracja. Dobre dla początkujących !!!

CZYTAJ WIĘCEJ

10 BIEG SYLWESTROWY 28.12.2019

Jubileuszowa 10 edycja kultowej imprezy kończącej sezon biegowy. Przebierańcy, Energia, Radość i 5km po mieście w rytm muzyki.

CZYTAJ WIĘCEJ

OFICJALNA STRONA KLUBU BIEGACZA - GRUPA MALBORK

"Anima Sana In Corpore Sano"

Kiedy spotykają się biegacze rozmawiają tylko o jednym... :)

Pomysł zorganizowania spotkania klubu otwartego dla wszystkich chętnych zrodził się już w grudniu 2011 roku. Jeden z naszych zawodników Jarek, zaproponował abyśmy spotkali się z kimś o dużej wiedzy treningowej i przeanalizowali nasze bieganie.

Nie zastanawialiśmy się długo, zadzwoniłem do Piotra Sucheni, mojego przyjaciela z tras biegowych, trenera lekkoatletyki, prywatnie męża mojej serdecznej koleżanki Iwony, oboje mocno wspierają naszą inicjatywę zwaną powszechnie Grupą Malbork.


Piotr i Iwona Suchenia - połączyła ich pasja biegania

Dalej sprawy potoczyły się skokowo, Piotr bez wahania zgodził się zostać głównym prowadzącym spotkanie. Ustaliliśmy po kilku dniach wstępny zarys tematyki wykładów, oraz kilka propozycji terminu przeprowadzenia inicjatywy. Bardzo ucieszył mnie również odzew w naszym Klubie, wiele osób wyraziło chęć pomocy w przygotowaniu konferencji, co utwierdziło mnie że to świetny pomysł. Do inicjatywy przyłączyła się także firma Sylwestra Borkowskiego - BorteXSport z Wejherowa, skończyły się żarty zaczynało być poważnie.

Kolejnym krokiem było znalezienie odpowiedniego miejsca na konferencję, w tej sprawie zwróciłem się do Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Jana Stawickiego, który zgodził się udostępnić nam salę Konferencyjną w Centrum Konferencyjno - Sportowym "Przy Orliku". Piękna sala nowego obieku spokojnie mieszcząca 100 osób, zaopatrzona w sprzęt audio i video, była wszystkim czego potrzebowaliśmy.

Miejsce i "sprawcy" całego zamieszania -Iwona, Sywek, Michał i Piotr

Termin konferencji wyznaczyliśmy na 17 marca 2012r. pozostało działać... Trudno tu opisać wszystkie podjęte kroki, załatwione pomysły i związane z nimi osoby, postaram się zrobić to w dalszej części artykułu.

Sobotnie popołudnie napawało mnie stresem, czy o niczym nie zapomnieliśmy, czy wszystko kupione, czy ktoś w ogóle przyjdzie... Zacząłem rozważać fakt zaganiania siłą osoby będące na popołudniowym spacerze , lub skuszenia ich pysznym ciastem :)

W okolicach godziny 16:00 rozpoczęliśmy generalne przygotowania sali pod mające odbyć się spotkanie. Z minuty na minutę wszystkie klocki układanki zaczęły sprawnie funkcjonować, przybyły kolejne osoby do pomocy. Nasze dziewczyny Agnieszka, Ania, Aneta, Dominika, Kamila, Marta, Marta, Monika i Wiola, zabezpieczyły spotkanie kulinarnie. Upiekły pyszne ciasta i przygotowały masę zdrowych łakoci dla uczestników konferencji.

Na Imprezach organizowanych przez Grupę Malbork - dziewczyny zawsze dają kulinarny popis

Konferencję rozpoczął V-ce Prezes naszego klubu Krzysztof Barcikowski. Krzysztof przywitał wszystkich przybyłych na spotkanie, krótko scharakteryzował tematykę, program imprezy i przedstawił prowadzącego, po czym głos zabrał nasz wykładowca Piotr Suchenia.

Pierwszym tematem poruszonym przez Suchego była " Struktura i dynamika obciążeń treningowych w rocznym cyklu długodystansowca ". To bardzo obszerny temat, o samych środkach treningowych można wiele opowiedzieć, ba na ten temat zostało wydanych także kilka pozycji książkowych. Piotrowi udało się skomasować najważniejsze informacje w dość zrozumiały przekaz, w który umiejętnie wplatał anegdoty z życia sportowego wzięte. Prowadzący poruszył tematycznie dostępne środki treningowe i ich wpływ na organizm. Przedstawił także wiele informacji o poszczególnych fazach treningu i dozowaniu poszczególnych bodźców i akcentów, w zależności do etapu treningu. Opowiadanie w bezpośredni sposób jak trening zmiania organizm, bazując na "żywym" materiale dało doskonałe pole do rozmowy, zmusiło do refleksji i dyskusji. Dzięki temu udało się stworzyć sympatyczną atmosferę, skłaniającą także do pytań i wyjaśnienia pojawjających się ewentualnych wątpliwości. Główny wywód Suchego bazował na trzech okresach treningowych: fazie wstępnej, okresie startowym i fazie roztrenowania. Prowadzący doskonale przedstawił zebranym znaczenie poszczególnych cykli w treningu biegacza, ich zmienności i pokładanych w nich celów. Każdy z okresów, Piotr także dość szczegółowo scharakteryzował opisując co w jakim okresie należy biegać, uzwględniajac nie tylko poziom  sportowy danej osoby, ale także dystans do startu w jakim się przygotowuje.


Suchy w żywiole, bieganie to jego napęd

Zaplanowaną po zakończeniu wykładu Piotra część środkową poświęciliśmy na małe podsumowanie sportowe roku 2011 i częściowo osiągnięć z roku 2010, kiedy to nasz klub, był jeszcze instytucją nieoficjalną.

Zostały wręczone nagrody dla Zdobywców Pucharu Malborka w sezonie 2011. Agnieszka Stolarów, Wioletta Jedynak, Dmomika Badowska, Zenon Kaszubowski, Łukasz Godlewski i ja, otrzymaliśmy pamiątkowe pucharki za zajęcie trzech czołowych miejsc w naszej biegowej zabawie. Specjalne wyróżnienie otrzymał Józef Grulkowski, mentor naszego klubu, wzór do naśladowania przez wszystkich.

Dziewczyny z podium Pucharu Malborka 2011

W szczególny sposób wyróżniliśmy też, naszych debiutantów na dystansie maratońskim w sezonach 2010 i 2011. Każdy z nich postanowił zmierzyć się z wyzwaniem, przygotował się sumiennie do startu niejednokrotnie nie bacząc na pogodę, doznając uczucia samotności długodystansowca i przesuwając granice swoich możliwości, aby osiągnąć swój cel. Pokonali samych siebie, pokonali ból, pokonali niepewność i zwątpienie, maraton już na zawsze zmienił ich życie.

Wraz z Wiolą Jedynak otrzymaliśmy także od naszych przyjaciół wyróżnienia za zdobycie Korony Maratonów Polskich, czyli ukończenie wszystkich pięciu największych maratonów w Polsce w ciągu dwóch lat. Dodatkowe serdeczne podziękowania od klubu otrzymał Michał Błachut, organizator akcji Polska Biega w Malborku. Kolega Michał wniósł wiele pracy w przygotowanie konferencji, jego cenne uwagi organizacyjne, pomoc i wsparcie umożliwiły nam nie tylko lepsze przygotowanie spotkania, ale również motywowały do działania.

Nagrody autorstwa Macieja Wlazło i Łukasza Godlewskiego

Po pierwszej części konferencji, pozwoliłem sobie także na przekaznie informacji o ankiecie sportowej - która miała być podstawą wzięcia udziału w losowaniu głównej nagrody tego dnia - profesjonalnych butów biegowych Saucony Kinvara, po czym oddałem głos Michałowi Borkowskiem z firmy BorteX Sport. Rozpoczął się drugi etap przerwy, którym była prezentacja poprowadzona przez Michała, a dotycząca najnowszych technologii minimalistycznych stosowanych w obuwiu Saucony Kinvara.

Andrzej prezentuje nowe stroje Grupy Malbork

Druga część konferencji została merytorycznie poświęcona zagadnieniu " Monitoring treningu na podstawie tętna i zakwaszenia ". to bardzo istotny fakt, ponieważ, obecnie prawie każda z osób rozpoczynających bieganie inwestuje oprócz dobrych butów w zegarek z plusometrem. To bardzo dobry zakup, moim zdaniem warto nabyć pulsometr z paskiem mierzącym tętno bezpośrednio z klatki piersiowej, dzięki temu uzyskujemy dostęp do wiarygodnych informacji o reakcjach naszego organizmu na wysiłek. Na postawie znanych wartości tętna początkujący biegacz, może  ustrzec się przed najczęściej popełnianym błędem - i co zabrzmi może wyjątkowo dziwnie - po prostu nie biegać za szybko. Tak naprawdę chodzi o pracę organizmu w zakresie tlenowym i umiejętne pozostawanie na granicy przemian mleczanowych oraz ich doskonalenie. Tak prowadzony trening daje lepsze efekty, jest mniej kontuzjogenny, ogranicza możliwość wystąpienia przetrenowania i co ma często miejsce wśród poczatkujacych zniechęcenia. W tej części prelekcji Suchy omówił także znacznie odpoczynku dla regeneracji organizmu, oraz możliwości wykożystania ćwiczeń sprawności i stabilizacji na poprawę efektywności biegania oraz ograniczenia możliwości powstania urazów spowodowanych przeciążeniami. To bardzo istotna część treningu biegacza, o której niestety zdecydowana wiekszość osób uprawiających tą dyscyplinę zapomina, lub szkoda im na nią czasu. A jak się okazuje bieganie nie na samym tylko bieganiu polega, wprowadzenie w trening systematycznych ćwiczeń sprawności i gibkości ma kolosalny wpływ na zdrowie, samopoczucie i potencjalne wyniki.

Jedna z wielu mądrych sentencji tego dnia

Sama konferencja wypadła moim skromnym zdaniem bardzo dobrze. Dzięki pracy sztabu osób, ich zaangażowaniu, wszystkie zaplanowane na ten dzień pomysły zrealizowaliśmy w 100 %. Piotr, który po konferencji nie ukrywał iż trochę obawiał się formy przekazu, który musiał dostosować do zarówno do początkująych amatorów ale i do osób już biegających, także był zadowolony z przebiegu zdarzeń.

Dla mnie jako osoby moderującej przedsięwzięcie, najwięcej oddały słowa kolegi Krzysztofa, który na spotkanie przyjechał aż z Gdańska, a które pozwolę sobie zacytować - cyt."...zajebista robota...". Słowa te kieruję do wszystkich osób w Grupie Malbork, które poświęcają swój wolny czas na rozwój naszej pasji, nie tylko ją uprawiając, ale szukają czegoś więcej i umożliwiają innym poszerzanie w niej swoich choryzontów.

Już niebawem zaprezentujemy film z konferencji nakręcony przez Macieja Frankiewicza, opowie on zapewne więcej, da pogląd na naszą akcję popularyzacji naszej wspólnej pasji.

Ze Sportowym Pozdrowieniem - Marek Mróz

Podziękowania

Naszym Dziewczynom z GM - Ani, Anecie, Agnieszcze, Dominice, Kamili, Iwonce, Marcie, Marcie, Monice i Wioli, kulinarne pyszności w waszym wykonaniu to majstersztyk smaku. Piotrowi i Iwonie Suchenia - zawsze możemy na Was liczyć. Firmie Bortex Sport - za opiekę Sponsorską Konferencji. Michałowi Błachutowi za bezineresowną pomoc i serce które wkłada w rozwój sportu w naszym Mieście. Łukaszowi Godlewskiemu i Maćkowi Wlazło - za przygotowanie podsumowania roku 2011, to było genialne panowie... Jarkowi Marksowi - za Pomysł, za mobilizację i za pomoc. Krzyśkowi Barcikowskiemu - za dowodzenie naszym Teamem i mocne wsparcie inicjatywy. Rafałowi Łakomemu za obsługę foto i Maćkowi Frankiewiczowi za obsługę filmową. Wszyskim członkom Grupy Malbork, Przyjaciołom i symaptykom Klubu za pomoc, wsparcie inicjatywy. Uczestnikom Konferencji, za to że byliście z nami, macie i dzielicie z nami swoją wspaniałą sportową pasję. Dziekuję Serdecznie, Marek Mróz.

INFO - Pliki Cookies

UWAGA! Nasz serwis używa cookies w celach statystycznych

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich zapisanie w pamięci urządzenia. Czytaj więcej…

Zrozumiałem